Salı, 2018-04-24, 2:14 AM


ANASAYFA 
PROFİLİM
ÇIKIŞ
HOŞGELDİNİZ
Welcome Konuk | RSS  
MENÜ

KATAGORİLER
Programlar [35]
Tıkla Anında İndir.
İlginç Olaylar [9]
Güzel Sözler [11]
İllerimiz [7]
Oyunlar [27]
Şiirler [3]
Teknoloji [9]
Mizah [5]
Sağlık [10]
Öyküler Hikayeler [4]
Yemek Tarifleri [20]

SİZİN OYLARINIZ
Sitemizi Nasıl Buluyorsunuz
Total of answers: 256

Main » Files » Teknoloji

YAZICI KARTUŞLARI KONUSUNDA
[ ] 2008-12-19, 9:43 PM

Bu kez sosyal, politik veya ekonomi konularında yazmayacağım. Okurlarımı yazıcıları konusunda bilgilendirmek istiyorum. Zaten bu sitenin sahiplerinin ilgi alanında bir yazı vermek de şart olmuştu artık!

İnternet kullanıcısı olan sizlerin çoğunuzun yazıcı sahibi olduğunuz aşikar. Yazıcınız ise mürekkep püskürtmeli, laser toner veya nokta vuruşlu; hangi sistemle çalışıyorsa çalışsın, kartuşunuz bittiğinde yeni bir kartuş için ne kadar bir bedel ödediğinizi hatırlayacağınızdan eminim. Çünkü kartuş fiyatları oldukça yüksek. Genelde renkli ve siyah bir çift ink-jet kartuşun fiyatı neredeyse yeni bir cihazın tutarına eşit!

Yazıcı imalatçıları fiyat politikası olarak cihazı ucuz verip, asıl kazançlarını kartuş satımından sağlamayı hedeflemişlerdir. Makine ile gelen kartuşlar yarım dolum olduklarından, kısa sürede tükenirler ve tüketicide kısa sürede kartuş fiyatlarının durumu ile tanışmış olur. Ancak kartuş fiyatlarının yüksekliğini salt yüksek kar beklentisi olarak düşünmek yanlış olur.

Bazı ink-jet kartuşları sadece rezervuardan ibaret olmayıp, üzerinde elektronik devre, chip ve mürekkebin buharlaşarak püskürtülmesini sağlayan elektrikli ısıtma düzenekleri vardır.

Bir başka yazıcı türü olan laser tonerlerinde ise, benzer sistemle çalışan fotokopi cihazında sabit makine üzerinde olan ışığa hassas drum, deşarj silindiri ve bıçaklar toner kartuşu üzerinde bulunmaktadır.

Yani cihazların bazı temel fonksiyonları doğrudan kartuşların kendisi tarafından yerine getirilmektedir.

Şimdi ana konuya gelelim. Kartuşlar bu derece pahalı olduğu için; bizimki gibi disiplinsiz, kurnaz ve dürüstlüğün olması gerektiği kadar yüceltilmediği bir piyasada; sahtecilik ve taklitçilik alıp başını gitmektedir.

Ne yazık ki; sizin orijinal diye satın aldığınız çoğu ürün, aslında çok iyi taklit edilmiş ambalaj içine konulmuş sahte ürünlerdir. Veya orijinale benzer bir ambalaj içine konulmuş taklit ürünlerdir. Bu tür ürünlerin piyasadaki toplam ürünlerin yarısı kadar olduğu tahmin edilmektedir!

Sahte piyasası o kadar caziptir ki, sahtecilerle büyük üretici firmalar bile başedememektedirler.

Hırslı olan sadece sahteci değildir. Çoğu perakendeci kendisine ucuz mal teklif eden çantacı tabir edilen aracılardan mal almakta, bu ürünleri orijinal fiyatı ile satmaktadır.

Ve yine ne yazık ki tüketicinin hepsi bilinçli değildir. Birkaç yerden fiyat almakta, sonunda güvenilirliği hesaba katmadan, biraz ucuz mal bulmanın sevinciyle bilmeden sahte veya taklit ürün satın almaktadır.

Bu sahte ürünler orijinal ürünün kalitesinden uzak olduğu gibi, bir çoğu da bozuk çıkmaktadır. Bazı şerit kartuşlarında; orijinal ürünün çok altında fiyatla piyasayı dolduran sahtelerinin perakende pazar payının, gerçek üründen çok fazla olduğu söylenmektedir!

Verdiği bedelin karşılığını almak her tüketicinin hakkıdır. Ama bunun yanısıra fiyattaki açık farkı görmezden gelip, bile bile sahte ürün kullanmaya geçmek de son derece yanlış bir davranıştır.

Bu noktada bir başka ürün türünü açıklayalım:

Piyasalarda, bir de uyumlu/compatible denilen ürünler bulunmaktadır. Bazı eksik enformasyon sahibi tüketici bunları taklit ürünlerle karıştırmaktadır.Bu yanlıştır. Bu ürünler tüketiciyi kandırmak için yapılmamışlardır. Üzerlerinde muadil olduğunu belirtir not bulunur.
Orijinal ürüne kıyasla daha ekonomik olan fiyat aralığı ile, muadil olduğunu bilerek alan bir tüketici kesimine hitap ederler.

Sahte ve taklit ile ilgili olmayan ama tüketicinin yine yanlışlıkla şüphe ile yaklaştığı bir sektör ise kartuş dolumu ve yenilemesidir. Bu sektör kullanıcıya en ekonomik, çevre korumacı seçeneği sunan, tamamen yasal bir iş koludur. Eğer bilinçli şekilde yapılıyorsa, kaliteli mürekkep ve toner kullanılıyorsa, titiz bir şekilde test ediliyorsa, müşteri açısından en büyük tasarrufu sağlar. Çünkü siyah inkjet kartuşlar dört veya üzeri, renkli kartuşlar ise iki-üç kez başarı ile doldurulabilmektedir. Toner dolumlarında ise çoğunlukla parça değişimi de yapıldığından, test edilip müşteriye sunulmuş ürünün başarısı yüzde yüzdür.

Bu yeni işkolu ile gerçek anlamda katma değer üretilmekte, binlerce kişiye istihdam sağlanmakta ve döviz tasarrufu sağlanmaktadır.
Çevre koruması açılarından bu yöntemin pozitif getirileri vardır.Tabiatta yüzyıllarca bozulmadan kalacak başta plastik, aluminyum ve bakır atıklarının miktar olarak azalması sonucunu ortaya çıkarır, petrole dayalı enerji ve hammaddenin daha az tüketilmesini sağlar.

Peki bu yöntemin sorunlu tarafı yok mudur? Vardır; dolumun bilinçsiz, bilgisiz, salt kazanç amacı güden kişilerce, eksik donanımla yapılması, kötü hammadde kullanılması, yeterince titiz temizlenmemesi, test edilmemesi gibi nedenlerle ürün kalitesi düşeceğinden
kötü bir dolum tecrübesi yaşamış tüketici, dolum/yenileme işleminden soğuyabilmektedir.

Sonuç:

* Orijinal ürün satın alan tüketici, aldatılmamak istiyorsa satın alırken sadece fiyata takılmamalı, güvenilir satıcılar aramalıdır. Bunu nasıl tesbit edeceğiz diye sorarsanız; Asıl uzmanlık alanı Yazıcı/PC olan firmalardan alışveriş yapmak, diğerlerine oranla daha güvenlidir.

* Uyumlu (Compatible) türden ürünlerin taklit ürünlerden farklı olduğunu bilmeli, gerektiğinde garantisini satıcısından talep etmelidir.

* Dolum veya yenileme yaptıracak olanlar ise; yine çok ucuz teklifte bulunan dolumcular yerine, daha kaliteli bir ürün hazırlayabilecek disipline sahip firmaları tercih etmelidir. Hayal kırıklığına uğramamak için, aynı kartuşla dolum sonrası basılmış test kağıdı ve garanti talep edilmelidir. Ayrıca ucuz su bazlı mürekkep yerine, kartuşun pigmentli mürekkep ile doldurulmuş olması önemlidir.

Eğer kartuş dolumu yöntemine karşı bir önyargınız yoksa, zaten dolum kartuş kullanıyorsanız; yine de bilmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

* Kartuşunuzu mürekkebi tükenmeye başladıktan sonra kullanmaya devam ederseniz, kuru çalıştığı için aşırı ısınma yüzünden kendi kendini bozacaktır.

* Kartuşun üzerindeki hassas bakır devreler, herhangi bir darbe ve düşürme ile kolayca hasar görürler ve kullanılmaz olurlar.

* Renkli kartuşların ağzına bant yapıştırılırsa, kapillarite nedeniyle renkler birbirine karışırlar. Yazıcının dışında, kartuşu en iyi koruyabileceğiniz araçlar; bazı imalatçıların yaptığı muhafaza kutularıdır.

Günümüzde bilgisayar kullanıcısı çoğu kimse, artık kartuşların da temel bir tüketim maddesi olduğunu fark etmiş olmalıdır.Bu nedenle yukarıdaki bilgilerin, siz okuyucunun yararına olduğunu düşünüyorum.
Category: Teknoloji | Added by: mesudum
Views: 498 | Downloads: 0 | Rating: 0.0/0 |
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
FORUMA GİRİŞ
Giriş:
Şifre:
 

ARAMA

DOST SİTELER

İSTATİSTİKLER

Toplam Kullanıcı: 1
Konuk: 1
Kayıtlı: 0

Copyright MyCorp © 2018