Çarşamba, 2018-02-21, 9:53 AM


Main
Registration
Login
HOŞGELDİNİZ
Welcome Konuk | RSS  
Menü

Sizin Oylarınız
Sitemizi Nasıl Buluyorsunuz
Total of answers: 256

Main » 2008 » Eylül » 9 » 1 litre yağ bir milyon yeraltı suyuna bedel
1 litre yağ bir milyon yeraltı suyuna bedel
0:20 AM
1 litre yağ bir milyon yeraltı suyuna bedel
 

Tarsus Belediyesi ile Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği (ALBİYOBİR) tarafından “Bitkisel Atık Yağların Kontrolü” konulu seminer gerçekleştirildi. Seminerde konuşan Kimyager Canan Eser, lavaboya dökülen bir litre bitkisel yağın 1 milyon litre yer altı suyunu kirlettiğine dikkat çekti. Çok fazla kullanılan kızartmalık yağlarda polar maddenin arttığını ve bu polar maddenin insan vücudunda kansere yol açtığını anlatan Eser, çok kullanılmış ve polar seviyesi yüzde 25′in üzerine çıkmış yağların yemeklerde kullanımının mutojenik etkilerinin de görülerek insan DNA’sında bozulmalara ve insan fiziki yapısında değişimlere sebep olduğunu kaydetti.

Kızartma yapılan yağın bekletilerek yemeklerde kullanılmasının son derece yanlış olduğunu ifade eden Eser kızartmalarda çok fazla yağ kullanılmaması tavsiyesinde bulundu.

“Yapılacak kızartma miktarına göre yağ kullanmalıyız” diyen Eser, “Bizler yağda artan polar maddeyi çeşitli cihazlarla ölçüyoruz, ama ev hanımları yağın renginden de yağdaki polar maddenin artıp artmadığını anlayabilir. Kızartma yaptıkça yağın renginde koyulaşma olursa bu da yağda polar maddenin arttığını gösterir. Bu yüzden yağı en fazla 2 ya da 3 defa kullanmalıyız. Ayrıca yağı kızartmada kullandıktan sonra bekletmemek gerekir. Çünkü bir defa kızartma yapıldıktan sonra bir daha aynı yağ ile kızartma yapmasak bile yağdaki değişim devam etmektedir. Kızartma yaptığımız yağı bekleterek yemeklerde kullanmak insan sağlığı için son derece olumsuz sonuçlar doğurur” şeklinde konuştu.

Kızartma koşulları denetlenmediği ve kullanılmış yağlar doğru zamanda tüketimden çekilmediği sürece, bu gıdaların toplum sağlığı açısından güvenilir olmasının söz konusu olamayacağının dile getiren Eser şöyle devam etti: “Sağlıklı genç nesillerin yetiştirilmesi için toplumun her kesiminin bilgilendirilmesi ve bu kesimlerin bilinçli olarak sorumluluklarını yerine getirmesi ve düzenli denetimlerin yapılması gerekiyor. Kızartmalık yağların uzun süre kullanımı kanserojen etki yapar. Bir litre yağ 1 milyon litre yeraltı suyunu kirletmektedir. Ülkemizde maalesef kullanılmış yağların yüzde 99′u tekrar gıdaya, yem ve kozmetik sanayine, kanalizasyona ve toprağa gitmektedir. Sağlığımız, çevremiz ve ülkemiz için hep birlikte çalışmalıyız.”

Views: 455 | Added by: mesudum | Rating: 0.0/0 |
Total comments: 5
5  
Blogunuza anlamak için zevk. Yukarıdaki makale oldukça sıradışı ve ben gerçekten blogunuza ve ifade noktaları okuma zevk. Ben gerçekten, tipik bir şekilde tekrar görünür konusu içinde çok daha fazla yazılan gibi. Paylaşım için teşekkürler ... yazmaya devam!!

4  
Ben burada mesudum.ucoz.com son kez tarama zaman hahah , benim laptop düştü . Veson 2 ay için ben bu blogu için ben bir kez daha yer müteşekkir seyir olmuştur ! : D. Ben geri geleceğiz!

3  
Için arayan oldu ne bana çok written.Aided bazı gerçekten ilginç detaylar: D: D: D.

2  
Ben büyük ölçüde burada bilgilendirici bir okuma her biri için teşekkür ederiz. Ben kesinlikle insanlarla da siteniz hakkında ifade yayılacaktır. Şerefe.

1  
Bu çok true.I bana Bu yardımcı bir çok vejetaryen ve düşük karbonhidrat alarak, gıda değişiklikler yaptı kilo kaybı ve ben herkese öneririm

Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
Foruma Giriş
Giriş:
Şifre:
 

Takvim
«  Eylül 2008  »
PzPztsSlÇrşPerCuCmrt
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Arama

Dost  Siteler

İstatistikler

Toplam Kullanıcı: 1
Konuk: 1
Kayıtlı: 0

Copyright MyCorp © 2018